Blog

arrow_back wróć do listy wpisów

Koronawirus a oczyszczacze powietrza IDEAL

access_time 19 Marca 2020 09:02

Koronawirus to temat, którym od tygodni żyje praktycznie cały świat. Nikogo to chyba nie dziwi, gdyż chodzi o sprawy fundamentalne – nasze zdrowie i życie. Czy można uchronić się przed zarażeniem? Czy epidemie można powstrzymać, a jeśli tak, to w jaki sposób? Okazuje się, że pomocną może być zaawansowana technologia.

Otrzymujemy wiele zapytań o oczyszczacze i o ich skuteczność w walce z koronawirusem. Wiele ludzi spędza teraz czas w swoich domach zastanawiając się nad tym jak mogą wpłynąć na swoje bezpieczeństwo. Oczywiście najważniejsza jest rozwaga i higiena. Warto maksymalnie ograniczać kontakty z innymi ludzi i myć ręce.

Stosowanie oczyszczaczy powietrza w domach ma jednak sens i może być bardzo skutecznym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa.

Oczyszczacza powietrza wyposażone w dobry filtr HEPA są skutecznie w ograniczaniu ilości cząsteczek wirusa w powietrzu którym oddychamy.

Rozmiar porów w filtrach HEPA wynosi, w zależności od rodzaju, od 0,1 do 0,3 μm. Cząsteczki koronawirusa są mniejsze (mają rozmiar od 0,08 do 0,12 μm), są jednak skutecznie wychwytywane przez filtr dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Możemy mieć pewność, że nawet cząsteczki, które najłatwiej penetrują filtr HEPA (około 0,3 μm) są usuwanie ze skutecznością bliską 100%.

Cząsteczki wirusów nie rozwijają się poza organizmem żywym. W środowisku takim jak wnętrze filtra HEPA tracą swoją siłę i nie są zagrożeniem dla człowieka. Wirusy znajdujące się w filtrze są dezaktywowane – dlatego powietrze na wylocie oczyszczaczy jest zupełnie czyste (zostało oczyszczone w 99,9%).

Oczyszczacze IDEAL AP15/30/45 to urządzenia wyposażone w bardzo gruby filtr HEPA 13 o dużej powierzchni aktywnej. Ich skuteczność w wychwytywaniu cząsteczek wirusów jest bardzo wysoka.

Model IDEAL AP40 MED wyposażony jest w dodatkową powłokę filtra HEPA przy tworzeniu której została zastosowana substancja o nazwie Claxol. To środek o charakterze wiruso i bakteriobójczym. Urządzenie dodatkowo wspiera szybszą dezaktywację wirusów które znajdą się w filtrze HEPA.

Wszystkie wymienione wyżej urządzenia mają również jonizację plazmową. Dzięki temu systemowi cząsteczki proces filtracji jest dodatkowo wspierany przez wyłapywanie i osłabienie wirusów w powietrzu zanim trafią do wnętrza oczyszczacza.

IDEAL PRO to seria urządzeń nieposiadająca systemu jonizacji ale są to urządzenia wyposażone w ultra filtr HEPA klasy H14. Filtr ten nie ma w zasadzie słabych punktów jeśli chodzi o wielkość cząsteczek. Według badań cząsteczki o wielkość tych COVID-19 wyłapywane są w 100% bez żadnej straty.

Wszystkie urządzenia IDEAL mają certyfikat PZH.

Były jednak badane dodatkowo przez niemiecki Institut Schwarzkopf pod kątek dyrektywny 6022. Badanie to potwierdza skuteczność ich działania i pozwala na użytkowanie oczyszczaczy IDEAL w przestrzeniach medycznych.

arrow_drop_up